terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Wnętrza

Jakie powinny być nowoczesne kotły węglowe?

Jakie powinny być nowoczesne kotły węglowe?

Węgiel wydaje się dziś surowcem skazanym na zapomnienie. Kojarzy się ze starymi piecami i smogiem, przedstawiany jest jako nieekologiczny. To jednak całkowicie mylny obraz, kompletnie niezgodny z faktami, ponieważ producenci przestrzegają norm, dzięki którym szkodliwość dla środowiska naturalnego jest znikoma. Co jeszcze warto o kotłach wiedzieć? O tym piszemy w artykule.

Standardowe klasy piecy

Obecnie wymaganym standardem jest klasa 5. Niewątpliwie zaletą stosowanych przy tym technologii jest oszczędność, ponieważ takie piece są wydajniejsze i zużywają mniej paliwa. Ponadto spełniają określone wymogi emisyjne:

  • emitują nawet 90% mniej zanieczyszczeń niż stare piece

  • emisja pyłów to zaledwie 40 mg/m³ przy 60 mg/m³ w klasie 4 i 150 mg/m³ w klasie 3

Biorąc pod uwagę to porównanie, bez trudu dostrzegamy, że nowoczesne piece (jak np. te produkowane przez Defro) nie stanowią pod względem zanieczyszczeń żadnego problemu.

Piece Defro a ekologia

Mimo wszystko jednak „zła sława”kotłów węglowych niezmiennie się za nimi ciągnie. Z czego to wynika? W dużej mierze z działań samych użytkowników, ponieważ wiele zależy od rodzaju paliwa. Często wybierany jest węgiel gorszej jakości, który słabiej się spala i pozostawia po sobie więcej popiołu oraz dymu. Defro piece zaprojektowano z myślą o uzyskaniu jak największej efektywności, dzięki czemu „wyciskają”one maksimum z załadowanego do nich paliwa.

Nowoczesne piece i ich wyposażenie

Współcześnie wiele urządzeń wyposażonych jest w przyjazny i intuicyjny interfejs z panelem dotykowym. Automatyczne podajniki z palnikiem retortowym pozwalają znacząco podnieść wydajność spalania. Defro piece wyposażone w tego typu rozwiązania cechują się najwyższą efektywnością, dzięki czemu koszty ogrzewania są relatywnie niskie.

Jak dokonać wyboru pieca na węgiel?

Decydując się na wybór pieca węglowego, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Na pewno dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ofertą uznanych marek, takich jak Defro, które oferują produkty doceniane przez ekspertów. Niezbędne będzie także dostosowanie mocy pieca do rozmiarów budynku i naszego zapotrzebowania. Jest to istotne, ponieważ w przypadku, gdy moc przekracza zapotrzebowanie, wtedy ogranicza się ją, a to przekłada się na słabsze spalanie i więcej powstających w ten sposób zanieczyszczeń, w tym również emisji pyłów, a jak pisaliśmy w pierwszej części artykułu – tego chcielibyśmy raczej unikać.

Kupując piec, podejmujemy decyzję, która będzie nam towarzyszyć przez lata, dlatego poświęcenie odpowiedniej uwagi temu wyborowi pozwoli na trafną inwestycję.

Udostępnij