terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Wnętrza

Termostat w systemie maty grzewczej: precyzyjne sterowanie temperaturą podłogi

Termostat w systemie maty grzewczej: precyzyjne sterowanie temperaturą podłogi

Elektryczne maty grzewcze wykorzystywane do budowania ogrzewania podłogowego są tanią i mało kłopotliwą alternatywą dla klasycznej, wodnej „podłogówki”. Aby je zainstalować, nie trzeba robić remontu uwzględniającego wylewkę betonową i przerabianie instalacji wodnej w domu. Wystarczy rozłożyć maty na zagruntowanym podłożu, przykleić je stabilnie i podłączyć do prądu. Gdy dodatkowo podłączymy takie elektryczne ogrzewanie podłogowe do systemu fotowoltaiki, możemy przestać martwic się o wzrost rachunków za prąd przy tego typu grzaniu.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe elektryczne, zyskujemy więc czas, marnujemy mniej nerwów i pieniędzy związanych z instalacją i dostajemy niesamowity komfort, zwłaszcza gdy jest to mata grzewcza pod płytki wyłożone w kuchni lub łazience. System grzania może być precyzyjnie sterowany za pomocą termostatu. 

Elektryczne maty grzewcze o precyzyjnej regulacji temperatury – wygoda, komfort i niskie koszty eksploatacji w jednym

Jeśli zainwestujemy w dobrej jakości termoregulator wyposażony w wysokiej klasy czujniki podłogowe, zyskamy możliwość dobierania temperatury grzania do warunków panujących w pomieszczeniu (bardzo dobrej jakości sprzęt znajdziecie na stronie https://arenalazienek.pl/pl/c/Maty-grzewcze/210). Daje to nie tylko wygodę sterowania mocą grzania i momentem włączenia lub odłączenia zasilania bez podchodzenia do termostatu lub nawet bez naszej obecności w domu. Wystarczy posiadanie aplikacji sparowanej z termostatem. Jest to także dobry sposób na oszczędność, bo programując termostaty w odpowiedni sposób, pozbawiamy się strat związanych z przegrzewaniem pomieszczeń w czasie, gdy nikt z nich nie korzysta.

Jak działa sterowanie temperaturą ogrzewania podłogowego w praktyce? 

Możemy zaprogramować nasz termostat tak, aby nasza elektryczna mata grzewcza pod płytki w łazience zaczęła powoli nagrzewać podłogę już nad ranem, gdy jeszcze śpimy. Budząc się, podczas porannej domowej krzątaniny mamy w łazience, przedpokoju lub w kuchni przyjemnie ciepłą podłogę, która stopniowo wychładza się po naszym wyjściu z domu. Maty wyposażone są w termostaty sterowane oczywiście też manualnie, co daje nam możliwości interwencji, gdy zajdzie niespodziewana potrzeba dogrzania niektórych partii naszego domu lub mieszkania. Urządzenia tego typu są wyposażone w pokrętła zainstalowane na tarczy z kilkoma stopniami regulacji temperatury lub też termostaty z panelem dotykowym i wyświetlaczem LCD, na których widzimy wskazania temperatury w postaci cyfrowych wartości.

Udostępnij