terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Dekoracje

Agrowłóknina pod tuje – w jaki sposób ją układać?

Agrowłóknina pod tuje – w jaki sposób ją układać?

Agrowłóknina to materiał o powszechnym wykorzystywaniu w ogrodnictwie czy szkółkarstwie. Dzięki niej można skutecznie powstrzymać rozwój chwastów bez stosowana szkodliwych środków chemicznych. Agrowłóknina ochroni również system korzeniowy roślin i chroni je przed szkodnikami. Jest to rozwiązanie, które można wykorzystywać przy wielu różnych roślinach. W jaki sposób stosować agrowłókninę przy tujach?

Agrowłóknina czy geowłóknina — co najlepiej sprawdzi się pod tujami?

Agrowłóknina a może geowłóknina? Co sprawdzi się lepiej przy tujach? Dokonując wyboru, warto zdawać sobie sprawę z tego, że oba produkty różnią się od siebie pod wieloma względami. Agrowłóknina to produkt typowo do zastosowania w ogrodzie, natomiast geowłókninę stosuje się przede wszystkim w branży budowalnej, czasem tylko w ogrodnictwie, gdy potrzebne jest skorzystanie z jej wytrzymałości oraz bardzo dobrych właściwości filtracyjnych. Geowłóknina jest świetnym rozwiązaniem, po które warto sięgnąć przy budowie oczka wodnego, systemów, drenarskich, chodników, ścieżek czy podjazdów. Zdecydowanie jednak nie sprawdzi się w roli maty pod tujami.

Dlaczego warto układać agrowłókninę pod tujami?

Tuje odpowiednio wyeksponowane w szkółce czy w ogrodzie będą się prezentowały jeszcze lepiej. W jaki sposób sprawić, by wyglądały jak najlepiej? Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie agrowłókniny. Mata z agrowłókniny będzie dobrze zabezpieczała iglaki przed chwastami. Przy okazji agrowłóknina wspomaga gospodarkę wodną i wzmacnia system korzeniowy, wspomagając wzrost rośliny. Agrowłóknina pod tuje prezentuje się estetycznie, a poza wiosenno-letnim sezonem chroni je przed niszczącym działaniem przymrozków.

Agrowłókniny pod tujami — jak je układać?

Agrowłóknina pod tuje może być układana zarówno przed jak i po posadzeniu roślin. W przypadku układania jej jeszcze zanim tuje zostaną posadzone, należy zadbać o właściwe przygotowanie podłoża. Ziemia musi być pulchna i wilgotna — tylko w takich warunkach młode tuje będą miały najlepsze warunki do rozwoju. Przed położeniem agrowłókniny i posadzeniem tui należy również oczyścić podłoże. Usunięte powinny zostać wszystkie chwasty, kamienie darnie, korzenie itp.

Mata z agrowłókniny powinna być rozłożona na wyznaczonym obszarze, gdzie konieczne jest wyznaczenie miejsc, w których zostaną posadzone tuje — tam, gdzie znajdą się rośliny w agrowłókninie, należy wykonać nacięcia w kształcie litery X lub V. Wcięcia pozwolą na umieszczenie sadzonek w odpowiednich miejscach. Po ich umieszczeniu w ziemi agrowłóknina powinna zostać przymocowana do podłoża — można zrobić to przy pomocy specjalnych szpilek lub kołów. Ostatnim etapem jest ściółkowanie, czyli posypywanie roślin korą ogrodową.

Agrowłóknina pod tuje może być również układana wtedy, gdy te zostały już posadzone wcześniej. Wówczas jednak wygląda to nieco inaczej niż w przyapdku gdy sadzonki są już miejscu docelowym. Tu należy rozciąć agrowłókninę prostopadle, rozpoczynając od środka i kierując się do brzegu. Rozcięta mata musi zostać przysunięta do roślin, które należy umieścić w wykonanych wcześniej rozcięciach. Następnie agrowłókninę należy przymocować do podłoża, a całość przysypać korą.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij