terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Dekoracje

Rodzaje tynków elewacyjnych

Rodzaje tynków elewacyjnych

Tynki elewacyjne pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Ich główną rolą jest zabezpieczenie ściany pokrytej styropianem lub wełną mineralną. Chronią ścianę przed deszczem oraz śniegiem, pękaniem i innymi powierzchownymi uszkodzeniami, a także rozwojem alg i grzybów. Rodzaj tynku należy dopasować do ścian oraz wziąć pod uwagę budżet.

Podstawowe rodzaje tynków elewacyjnych

Tynki elewacyjne dzielą się przez wzgląd na grubość na:

  • cienkowarstwowe

  • grubowarstwowe

Tynki cienkowarstwowe mają grubość do 5 mm i obecnie to właśnie taki rodzaj wykończenia ścian stosuje się najczęściej. Z kolei tynki grubowarstwowe kładzie się bezpośrednio na murze. Mogą mieć grubość od 2 do 3 cm. Obecnie z uwagi na to, że praktycznie każdy budynek musi posiadać ocieplenie, tego rozwiązania praktycznie się nie stosuje. Takie tynki zewnętrzne przez wzgląd na rodzaj użytego materiału dzielą się na cementowe i cementowo-wapienne. Mogą być wykończone na gładko lub mieć strukturę.

Typy tynków cienkowarstwowych

Na dziś w budownictwie najczęściej stosuje się tynki elewacyjne cienkowarstwowe, dlatego to je omówimy szerzej poniżej. Wyróżniamy aż cztery podstawowe typy tynków zewnętrznych cienkowarstwowych: mineralne, akrylowe, silikonowe, silikatowe. Rodzaj tynku powinien być dopasowany do:

  • materiału ociepleniowego (najczęściej wełna lub styropian)

  • lokalizacji budynku (niektóre typy tynków przyciągają więcej kurzu, więc szybciej się zabrudzą)

  • zasobów finansowych inwestora

Tynki elewacyjne mineralne należą do tych tańszych i cieszą się sporą popularnością. Występują w ograniczonej liczbie kolorów – głównie w jasnych odcieniach. Nie są bruczne, dlatego często stosuje się je w miastach, gdzie unosi się sporo brudu ze spalin samochodów.

Akrylowy tynk zewnętrzny jest bardzo elastyczny, odporny na odkształcenia podłoża, przez co wybierany np. na budynku z kolumnami lub zakrzywieniami. Jednocześnie jest także odporny na działanie wilgoci, więc odporny na powstawanie wykwitów. Niewątpliwie jednak jego minusem jest większa podatność na zakurzenie, ale przy użyciu myjki i odpowiednich środków chemicznych można go łatwo wyczyścić.

Tynki elewacyjne silikonowe są zdecydowanie najtrwalsze i najdłużej zachowują intensywny kolor. Jednocześnie są wygodne w użyciu. Można je kłaść przy dość niskich temperaturach. Stosuje się je zarówno na wełnę, jak i na styropian.

Tynki silikatowe najłatwiej się kładzie. Są bardzo trwałe i odporne na zanieczyszczenia środowiska. Podobnie jak tynki silikonowe, mogą być układane na każdym rodzaju ocieplenia, ale ich wadą jest wyższa cena.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij