terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Wnętrza

Zasilacze awaryjne- podstawowe informacje

Zasilacze awaryjne- podstawowe informacje

Zasilacze awaryjne to nowoczesne urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie życie. Ich celem jest zapewnienie ciągłego zasilania podłączonemu sprzętowi, nawet w przypadku zaniku napięcia w sieci czy też jego wahania. Producenci oferują wiele różnych rozwiązań, które można bez trudu dobrać do parametrów i potrzeb zasilanego urządzenia.

Czym jest zasilacz awaryjny UPS?

Zasilacz awaryjny UPS zapewnia stabilne zasilanie, a jego skrót oznacza nieprzerwaną dostawę prądu ( uninterruptible power supply). Sprzęt ten służy do awaryjnego zasilania prądem oraz chroni przed nagłymi skokami napięcia. Warto w niego zainwestować, zwłaszcza jeśli mieszkamy w obszarze, w którym występują regularne awarie techniczne czy też dochodzi dosyć często do zerwania linii wysokiego napięcia.

Jak wygląda zasilacz awaryjny?

Zasilacz awaryjny UPS to dosyć niewielkie urządzenie, które można podłączyć do różnych sprzętów. Składa się z: falownika, prostownika, akumulatora oraz układu obejścia. Zadaniem prostownika jest ładowanie baterii i zasilanie falownika. Akumulator służy natomiast do wytwarzania oraz dostarczania energii, w przypadku awarii głównego zasilania. Falownik przemienia napięcie na zmienne podawane na obciążenie, a bypass statyczny przełącza napięcie z toru głównego na obejściowy.

Typy zasilaczy UPS

Zasilanie awaryjne UPS występuje w wielu typach. Na rynku spotkać można zasilacze online, offline oraz line-interactive. Urządzenie online posiadają oddzielony układ zasilania od napięcia wejściowego. Napięcie zmienne z sieci przemieniane jest na stałe w prostowniku, po czym falownik zamienia je na przemienne. W ten sposób na wyjściu uzyskuje się napięcie wysoce stabilne oraz odporne na zakłócenia. Takie modele są większe i cięższe, ponadto potrzebują dodatkowego chłodzenia. Sprzęty offline doładowywane są prądem o małej wartości, gwarantując stałą gotowość do użycia. Jeżeli zasilanie z sieci działa, wówczas w takim zasilaczu pracuje jedynie układ sterowania, a kiedy napięcia zabraknie, układ włącza tryb pracy akumulatorowej. Takie zasilanie awaryjne wyróżnia się niskim kosztem eksploatacji, wysoką niezawodnością i niską temperaturą. Zasilacze awaryjne line-interactive to unowocześniona wersja typu Offline, która używa falownika do pracy sieciowej oraz akumulatorowej.

Gdzie można użyć zasilacza UPS?

Zasilanie awaryjne UPS wykorzystywane jest do nieprzerwanego dostarczania energii do wielu urządzeń elektrycznych, zarówno tych domowych, firmowych, jak i przemysłowych. Zasilacze UPS to sprzęty o wszechstronnym zastosowaniu. Wystarczy jedynie dopasować właściwe parametry zasilacza do potrzeb konkretnego urządzenia czy czasu awaryjnego zasilania. Zasilanie awaryjne UPS może dostarczać energię np. do komputerów, urządzeń monitorujących, kotłów, pieców, pomp centralnego ogrzewania, serwerów, urządzeń biurowych, sprzętów medycznych.

Jak widać, zasilacze UPS to niezwykle przydatne sprzęty o uniwersalnym zastosowaniu.

Udostępnij