terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Dekoracje

Co warto wiedzieć przed zakupem pompy ciepła do basenu?

Co warto wiedzieć przed zakupem pompy ciepła do basenu?

Wiele osób mających swoje własne ogródki z chęcią inwestuje w basen. Jednak aby jego użytkowanie było przyjemnością, woda powinna mieć odpowiednią temperaturę. Ta nie zawsze nagrzewa się samodzielnie, dlatego czasem warto ją podgrzać do odpowiedniej temperatury. Wystarczy tylko wykorzystać do tego odpowiednie narzędzia — pompy ciepła do basenu.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup pompy ciepła do basenu?

Pompy ciepła to skuteczny, a przy tym stosunkowo niedrogi sposób na to, by podgrzać wodę w basenie. Najkorzystniejsza sytuacja to taka, gdzie dolnym źródłem ciepła będzie powietrze — w końcu latem jego temperatura jest stosunkowo wysoka.

W przypadku pompy do basenu bardzo ważne jest to, by wyposażona była na w skraplacz tak zaadaptowany, by miał bezpośredni kontakt z wodą. Dla prawidłowego działania mus być on oczywiście odporny na działanie chemii basenowej, która jest niezbędna do tego, by woda długo pozostawała czysta.

Jedną z największych zalet basenowej pompy ciepła jest to, że jest wydajniejsza niż kolektory słoneczne, a przy tym w zależności od potrzeb można stosować ją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Jak działa pompa ciepła do basenu?

Aby lepiej zrozumieć zasadność zakupu pompy ciepła do basenu, warto wiedzieć, jaka jest zasada jej działania.

Pompa ciepła do basenu to rozwiązanie praktyczne a przy tym niedrogie, nic zatem dziwnego w tym, że właściciele basenów sięgają po nie coraz częściej. Takie urządzenie składa się z elementów takich jak skraplacz, parownik, sprężarka i wymiennik ciepła. Wszystko to tworzy ze sobą zamknięty obieg, w którym krąży freon (będący tu czynnikiem chłodniczym). Freon podczas pracy pompy zmienia swój stan skupienia — w parowniku z gazy przekształca się w stan ciekły. To sprawia, że pompa ciepła do basenu skutecznie radzi sobie z podgrzewaniem wody znajdującej się w zbiorniku.

Z jakimi kosztami należy liczyć się przy zastosowaniu pompy ciepła do basenu?

Pompy ciepła do basenu w zależności od modelu wytwarzają od 6 do 8 kW ciepła, przy zużyciu energii elektrycznej na poziomie 1 kW, co jest stosunkowo niskim wynikiem. Warto również pamiętać o tym, że to ile prądu zużywa pompa ciepła do basenu, zależy też od pompy filtracyjnej — ta jest absolutnie niezbędna do tego, by możliwe było podgrzewanie wody pompą ciepła. Zużycie energii będzie większe na początku sezonu, gdy konieczne będzie podgrzanie wody do określonej temperatury. W późniejszych tygodniach pobór będzie zdecydowanie mniejszy — pompa nie będzie podgrzewała wody, a jedynie podtrzymywała jej temperaturę. Koszty użytkowania pompy ciepła w basenie zależą również od metrażu basenu czy mocy urządzenia podgrzewającego

Materiał zewnętrzny

Udostępnij