terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Dom

Wybieramy i kładziemy gładź szpachlową – najważniejsze informacje o gładziach

Wybieramy i kładziemy gładź szpachlową – najważniejsze informacje o gładziach

Gładź na ścianie czy też suficie tworzy idealnie gładką powierzchnię, a ta jest znakomitą bazą pod malowanie.

Wszelkie ubytki na ścianie, zadrapania, pęknięcia czy inne nierówności brzydko wyglądają, dlatego warto zadbać o powierzchnię, która później będzie malowana. Jak położyć gładź i na co zwracać uwagę podczas tego procesu?

Jak położyć gładź szpachlową?

Przed przystąpieniem do położenia gładzi należy dokładnie przygotować powierzchnię ściany. Istnieją na rynku specjalne produkty do naprawiania pęknięć, dziur czy innych ubytków w ścianach. Gładź sprzedawana jest w formie proszku (należy go rozrobić z wodą) lub w formie gotowej masy (rozrabianie nie jest konieczne). Taki produkt można znaleźć na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/produkty-i-systemy/produkty/masy/masy-szpachlowe/gotowa-masa-szpachlowa-nida-excellence/.

Jeśli zdecydujesz się na gładź w proszku, to koniecznie przeczytaj instrukcję na opakowaniu. Jest tam informacja o ilości wody, w której powinien być rozprowadzony proszek a także o czasie, jaki masz na wykorzystanie masy zanim stwardnieje. Gładź powinna być wymieszana na jednolitą konsystencję bez grudek. Mieszkać należy spokojnie i powoli, by nie powstawały pęcherzyki powietrza.

Gotową mieszankę należy nałożyć na pacę metalową. Szpachlę rozciera się na powierzchni równomiernie kolistymi ruchami. Zazwyczaj kładzie się dwie warstwy. Pierwsza przykrywa ubytki czy zadrapania, natomiast drugą warstwą wyrównuje się powierzchnię na gładko.

Jak szlifować ścianę po położeniu gładzi?

Ostatnim etapem w wygładzaniu ścian jest szlifowanie, które ma za zadanie maksymalne wyrównanie powierzchni. Szlifowanie można wykonać od razu po położeniu drugiej warstwy gładzi używając packi metalowej. W przypadku, kiedy zostawimy gładź do wyschnięcia, szlifowanie wykonujemy zwykłym papierem ściernym, gąbką ścierną czy siatką. Ta czynność wymaga poświęcenia odrobiny ilości czasu i cierpliwości.

Do szlifowania można też użyć specjalnej szlifierki oscylacyjnej, która skróci czas pracy. Szlifierkę można podłączyć do rury od odkurzacza, co pomaga pozbyć się unoszącego się pyłu i brudu.

Udostępnij