terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

MebleWnętrza

Jak odnowić meble – najlepsza porada

Jak odnowić meble – najlepsza porada

Każda żona, prędzej czy później, powie mężowi, że chciałaby kupić nowe meble do pokoju gościnnego albo sypialni. W tym momencie gospodarz domu wstanie z fotela i spokojnie wytłumaczy, że nie warto wydawać dużo pieniędzy na takie wyposażenie, skoro można zdecydować się na ich tani remont. W tym tekście opiszemy ogólnie, jak odnowić meble, aby być zadowolonym z uzyskanego rezultatu.

Pierwsze kroki

Na początek trzeba dokładnie ocenić stan mebli. Jeżeli nie są one jeszcze bardzo zniszczone i widać jedynie niewielkie zarysowania, to bez problemu da się je poddać renowacji. Jednak, aby prace przebiegły dość szybko, łatwo oraz sprawnie, należy przygotować odpowiednie miejsce – przewiewne, aby zniwelować różne, intensywne zapachy. Poza tym koniecznie musimy zaopatrzyć się nie tylko w niezbędne narzędzia malarskie, ale także w specjalne elementy ubioru. Mowa tutaj między innymi o zapewniających bezpieczeństwo rękawiczkach i dopasowanej do naszej twarzy maseczce.

Malowanie starych mebli

Sporo osób decyduje się na pokrycie każdego mebla piękną tapetą lub okleiną. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach wystarczy tylko jego przemalowanie. Ono także pomoże zakryć wszelkie mankamenty i zadrapania. Dotarliśmy zatem do pytania, które brzmi: jak przemalować meble, które stoją w pokoju, salonie i kuchni już kilka lat lub dłużej? Na końcowy efekt będą mieć wpływ różne czynniki, chociażby to, z jakim wyposażeniem mamy do czynienia (drewniane, laminowane itp.). Na początek najlepiej zatem usunąć dawną warstwę, dokonać oczyszczenia powierzchni, a także rozłożyć meble na mniejsze części (odczepić klamki itp.) Warto też dodatkowo, ostrożnie umyć je płynem do mycia naczyń. Z kolei za pomocą papieru ściernego pozbędziemy się odprysków.

Jak przemalować meble farbą akrylową?

Wiemy już, jak odnowić meble. Jednak, aby to zrobić, trzeba oczywiście zakupić w sklepie budowlanym odpowiedni rodzaj farby. Okazuje się, że najczęściej wybierana i polecana przez doświadczonych specjalistów od renowacji starego wyposażenia wnętrz, jest farba akrylowa. Jak przemalować meble za jej pomocą? Musimy przede wszystkim mieć w ręku mały pędzelek, aby najpierw pokryć liczne zakamarki. Dopiero później używamy większego pędzla albo wałka. Nakładamy kilka cienkich warstw farby (ostatnia jest potrzebna po to, aby wyrównać wszystko w idealny sposób). Pamiętamy także o tym, aby usunąć pęcherzyki powietrza i nierówności między warstwami. Do tego posłuży nam wspomniany już papier ścierny.

Udostępnij