terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Wnętrza

Wszystko, co warto wiedzieć o windach osobowych!

Wszystko, co warto wiedzieć o windach osobowych!

Windy osobowe z całą pewnością można uznać za jedno, z największych dobrodziejstw cywilizacji. To właśnie one pomagają nam uniknąć mozolnego „wdrapywania” się po schodach na ostatnie piętra budynków, a także pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu. Z pewnością nikt nie wyobraża sobie, by z torbami pełnymi zakupów wchodzić na dziesiąte piętro w bloku. Windy osobowe znajdują szereg zastosować, a z pewnością są one wyjątkowym ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnościami. Wobec tego typu windy można tak naprawdę uznać, za luksusowy sposób przemieszczania się osób. Jednak jakie ciekawostki skrywają w sobie widny osobowe i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Windy osobowe- dlaczego są w stanie poruszać się w pozycji pionowej?

Nie da się ukryć, że przed wynalezieniem wind, poruszanie się osób w pionowy sposób pozostawało tylko i wyłącznie w sferze domysłów. Jednocześnie windy całkowicie zmieniły sposób spojrzenia na to, jak można ułatwić pokonywanie wysokości i pięter w budynkach i lokalach użytkowych. Producenci wind jak np. http://www.lift.pl/dzwigi/dzwigi-osobowe doskonale wiedzą, że jest to możliwe dzięki zastosowaniu pionowych i wyjątkowo trwałych szyn. Cała konstrukcja dodatkowo wzbogacona jest o napęd, który może być hydrauliczny albo elektryczny. Przygotowana komora- winda osobowa, następnie umieszczana jest na wspomnianych już szynach, które przebiegają od góry do samego dołu szybu. Oczywiście w windach osobowych nie brakuje także elektroniki. Każdy, kto choć raz skorzystał z tego typu rozwiązania doskonale wie, że we wnętrzu wind osobowych znajduje się panel sterujący, który umożliwia nam wybranie miejsca, w którym winda ma się zatrzymać, czy także daje nam szanse na awaryjne otwarcie drzwi w momencie, kiedy pojawi się ewentualna awaria. Łatwo więc można zauważyć, że choć konstrukcja wind osobowych wydaje się prosta, to jednak zawiera w sobie wiele, skomplikowanych układów.

Jakie parametry są najważniejsze w odniesieniu do wind osobowych?

Windy osobowe śmiało można nazwać tworem doskonałym. Nie zmienia jednak faktu, że każda z nich ma określone granice, czyli parametry, które determinują jej efektywność oraz dopuszczalne użytkowanie. Z pewnością dla osób, które zainteresowane są zakupem i montażem wind osobowych, najważniejsze powinny być zawsze:

  • prędkość z jaką winda może się poruszać;
  • maksymalny udźwig- czyli ilość osób, która może skorzystać z windy w tym samym czasie;
  • sposób sterowania.

Uwzględniając powyższe czynniki z pewnością uda się dopasować najlepszą windę osobową.

 

Udostępnij