terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Wnętrza

Grupy pompowe – czym są i do czego służą?

Grupy pompowe – czym są i do czego służą?

Kwestie związane z ogrzewaniem wymagają zwykle dużo wiedzy specjalistycznej, by poruszać się w gąszczu technicznego nazewnictwa, szeregu różnych urządzeń i instalacji. Dlatego nie każdy jest w stanie się w tym odpowiednio orientować. Jednym z elementów wymagających przynajmniej podstawowego omówienia są grupy pompowe. Czym są i do czego służą? Wyjaśniamy w artykule.

Czym jest grupa pompowa?

Poprzez określenie grupa pompowa należy rozumieć zespół elementów, którego zadaniem jest umożliwienie współdziałania dwóch różnych źródeł oraz odbiorników ciepła. W ten sposób staje się możliwe stosowanie dwóch różnych form ogrzewania w jednym budynku, które będą współdziałały ze sobą. Może to być ogrzewanie przy pomocy grzejników, podłogowe etc. Z uwagi na fakt, że w grę wchodzą różne temperatury wody w obu obiegach, to omawiane urządzenia stanowi pewnego rodzaju zawór bezpieczeństwa, który uniemożliwia przenikanie wody o nieodpowiedniej temperaturze, ponieważ mogłoby to skończyć się uszkodzeniem instalacji.

Grupy pompowe – rodzaje

Możemy wyróżnić dwa rodzaje grup pompowych:

  • centralna

  • montowana przy rozdzielaczu

Grupa pompowa montowana centralnie wymaga zapewnienia odpowiedniej ilości miejsca w kotłowni. Ich zadaniem jest odpowiednie zasilenie całego pionu. W przypadku alternatywnej opcji, czyli montowanej przy rozdzielaczu, zadanie ograniczone jest wyłącznie do jednej kondygnacji. Zajmuje ona również znacznie mniej miejsca. Bez problemu da się ją montować w już istniejących budynkach, ponieważ nie wymaga to wielkiego nakładu pracy, natomiast wersja montowana centralnie wymaga już większego planowania i stosuje się ją z reguły w budynkach, które dopiero powstają i już w swoim założeniu uwzględniają jej montaż.

Grupa pompowa – zastosowanie

Odpowiedź na pytanie o zastosowanie grupy pompowej zawiera się w zasadzie w jej definicji, warto jednak tę kwestię nieco poszerzyć. Zasadniczo należy wyróżnić dwie sytuacje, w których znajdują one zastosowanie. Pierwsza z nich zachodzi wtedy, gdy posiadamy dwa odbiorniki w różnych obiegach i chcemy je zasilić. Druga natomiast to dwa źródła, którymi chcemy zasilać odbiornik znajdujący się w tym samym obiegu. Grupy pompowe znajdują swoje zastosowanie w domach i budynkach użytkowych, przy czym należy pamiętać o dostosowaniu ich do wielkości instalacji.

Grypy pompowe to urządzenia, które przychodzą z pomocą, gdy zachodzi potrzeba łączenia różnych sposobów ogrzewania. Dostępne na rynku różne rodzaje tych urządzeń sprawiają, że bez trudu możemy je montować w nowo powstających budynkach, ale również w takich, które już od dawna stoją, lecz przy niewielkim remoncie możemy znacząco usprawnić system ogrzewania. Wystarczy zamontować urządzenie, by problem został rozwiązany.

Udostępnij