terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Wnętrza

Plac zabaw dla dzieci – co powinno się na nim znaleźć?

Plac zabaw dla dzieci – co powinno się na nim znaleźć?

Plac zabaw to miejsce uwielbiane przez wszystkie dzieci. Aby jednak zapewnił bezpieczną i udaną zabawę, konieczne jest jego odpowiednie wyposażenie. Warto wiedzieć jakich atrakcji nie może zabraknąć na dobrym placu zabaw dla najmłodszych. 

Dlaczego wybór urządzeń na placu zabaw jest ważny?

Plac zabaw, który jest odpowiednio zaprojektowany i wykonany, zachęca dzieci do świetnej zabawy i aktywności na świeżym powietrzu. W przeciwieństwie do placów znanych sprzed 20 lat te współczesne są wyposażone w mnóstwo najróżniejszych atrakcji, które wyzwalają kreatywność, a także rozwijają szereg zdolności takich jak np. motoryka czy zdolności ruchowe. 

Obowiązkowym wyposażeniem, bez którego ciężko sobie wyobrazić plac zabaw to np. piaskownica, huśtawka, zjeżdżalnia, wszelkie drabinki czy karuzele. Szczegółowe oferty i informacje na ten temat można znaleźć na stronie: https://www.avisplacezabaw.pl/

Co brać pod uwagę projektując plac zabaw?

Przygotowując projekt placu zabaw, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim bardzo istotna jest różnorodność. Atrakcje na placu zbaw, powinny być różnorodne. Dzięki temu dzieci będą miały większe pole do popisu i będą mogły wyćwiczyć więcej umiejętności. 

Dobrze wyposażony plac zabaw sprosta wymaganiom zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym. Ważna jest więc różna trudność poszczególnych atrakcji. 

Na placach zabaw, powinna być także odpowiednia nawierzchnia, która zapewni amortyzację podczas upadku i zapewni dzieciom należyte bezpieczeństwo. Nie można też zapomnieć o ławkach, koszach na śmieci czy ogrodzeniu. 

Bezpieczeństwo na placu zabaw

Jak wspomniano wcześniej plac zabaw, powinien być nie tylko atrakcyjny, ale także bezpieczny. Wszelkie atrakcje należy wykonać ze sprawdzonych i solidnych materiałów, które nie ulegną zniszczeniu w trakcie użytkowania, wytrzymają obciążenie i nie posiadają ostrych krawędzi, które mogą wyrządzić maluchowi krzywdę. 

Przed oddaniem obiektu do użytku, trzeba się upewnić, czy wszystkie śrubki są całkiem dokręcone, nie wystają drzazgi, a sprzęty ustawiono stabilnie. 

Dobrze urządzony plac zabaw to atrakcje na długie lata dla mniejszych i większych dzieci. W sklepach dostępne jest wiele sprzętów, które powinny się znaleźć na placu. Jednak obok atrakcyjności poszczególnych rozwiązań, należy także dołożyć wszelkich starań, aby przestrzeń była w pełni bezpieczna i wytrzymała, a także atrakcyjna wizualnie i estetyczna. 

Udostępnij