Tynki elewacyjne pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Ich główną rolą jest zabezpieczenie ściany pokrytej styropianem lub wełną mineralną. Chronią ścianę przed deszczem oraz śniegiem, pękaniem i innymi powierzchownymi uszkodzeniami, a także rozwojem alg i grzybów. Rodzaj tynku należy dopasować do ścian oraz wziąć pod uwagę budżet.
Podstawowe rodzaje tynków elewacyjnych
Tynki elewacyjne dzielą się przez wzgląd na grubość na:
-
cienkowarstwowe
-
grubowarstwowe
Tynki cienkowarstwowe mają grubość do 5 mm i obecnie to właśnie taki rodzaj wykończenia ścian stosuje się najczęściej. Z kolei tynki grubowarstwowe kładzie się bezpośrednio na murze. Mogą mieć grubość od 2 do 3 cm. Obecnie z uwagi na to, że praktycznie każdy budynek musi posiadać ocieplenie, tego rozwiązania praktycznie się nie stosuje. Takie tynki zewnętrzne przez wzgląd na rodzaj użytego materiału dzielą się na cementowe i cementowo-wapienne. Mogą być wykończone na gładko lub mieć strukturę.
Typy tynków cienkowarstwowych
Na dziś w budownictwie najczęściej stosuje się tynki elewacyjne cienkowarstwowe, dlatego to je omówimy szerzej poniżej. Wyróżniamy aż cztery podstawowe typy tynków zewnętrznych cienkowarstwowych: mineralne, akrylowe, silikonowe, silikatowe. Rodzaj tynku powinien być dopasowany do:
-
materiału ociepleniowego (najczęściej wełna lub styropian)
-
lokalizacji budynku (niektóre typy tynków przyciągają więcej kurzu, więc szybciej się zabrudzą)
-
zasobów finansowych inwestora
Tynki elewacyjne mineralne należą do tych tańszych i cieszą się sporą popularnością. Występują w ograniczonej liczbie kolorów – głównie w jasnych odcieniach. Nie są bruczne, dlatego często stosuje się je w miastach, gdzie unosi się sporo brudu ze spalin samochodów.
Akrylowy tynk zewnętrzny jest bardzo elastyczny, odporny na odkształcenia podłoża, przez co wybierany np. na budynku z kolumnami lub zakrzywieniami. Jednocześnie jest także odporny na działanie wilgoci, więc odporny na powstawanie wykwitów. Niewątpliwie jednak jego minusem jest większa podatność na zakurzenie, ale przy użyciu myjki i odpowiednich środków chemicznych można go łatwo wyczyścić.
Tynki elewacyjne silikonowe są zdecydowanie najtrwalsze i najdłużej zachowują intensywny kolor. Jednocześnie są wygodne w użyciu. Można je kłaść przy dość niskich temperaturach. Stosuje się je zarówno na wełnę, jak i na styropian.
Tynki silikatowe najłatwiej się kładzie. Są bardzo trwałe i odporne na zanieczyszczenia środowiska. Podobnie jak tynki silikonowe, mogą być układane na każdym rodzaju ocieplenia, ale ich wadą jest wyższa cena.
Materiał zewnętrzny