terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Dom

Rodzaje materiałów na dach – cechy charakterystyczne różnych pokryć dachowych

Rodzaje materiałów na dach – cechy charakterystyczne różnych pokryć dachowych

Dach stanowi przede wszystkim skuteczną ochronę budynku przed opadami deszczu i śniegu, a także przed podmuchami wiatru. Jest to też istotny element estetyczny budowli. Jakie materiały nadają się najlepiej na pokrycia dachowe? Poznaj ich główne cechy i zdecyduj, czym pokryć twój dach!

Od czego zależy rodzaj pokrycia dachowego?

Wyboru pokrycia dachowego w nowym budynku dokonuje się zwykle już na etapie powstawania projektu. Wykorzystany materiał musi być odpowiednio dobrany do rodzaju użytej konstrukcji dachowej, aby możliwe było stabilne przymocowanie, a konstrukcja uniosła ciężar dachu. Istotny jest też kształt dachu, a więc jego rozpiętość, nachylenie oraz to, czy jest płaski, jedno-, dwu- czy wielospadowy.

Jakie pokrycia dachowe wybrać?

Gdy wybierasz rodzaj pokrycia dachowego, przede wszystkim zwróć uwagę na jego szczelność. Za tą cechę odpowiada nie tylko wysokiej jakości pokrycie, ale także profesjonalny montaż. Od wybranego rodzaju materiału zależy też stopień nagrzania domu i możliwości wymiany ciepła. Ważne są też kwestie estetyczne. Jednym z kryteriów, którym kierują się inwestorzy i deweloperzy jest również koszt materiałów.

Rodzaj materiałów na dach

Jakie rodzaje materiałów na dach są najczęściej wybierane? Wśród wielu możliwości wybraliśmy te, które najlepiej odpowiadają potrzebom użytkowników i zebraliśmy ich główne cechy, zarówno zalety, jak i wady.

Faliste płyty bitumiczne – uniwersalne pokrycia dachowe

Faliste płyty bitumiczne są lekkie, wytrzymałe i łatwe w montażu. Jest to materiał odporny na działanie promieniowania słonecznego, a także na pozostałe czynniki atmosferyczne. Płyty bitumiczne nie gniją, nie utleniają się i nie kruszą. Wykazują dużą sprężystość i dobrze tłumią hałas. Charakteryzuje się niewielką masą, więc nie obciąża nadmiernie konstrukcji więźby dachowej. Mogą być montowane na różnego rodzaju dachach, także skomplikowanych, a nawet o łukowatym kształcie.

Blachodachówki – dobry sposób na pokrycie dachu

Ten rodzaj materiałów na dach wykonany jest z blachy ocynkowanej, cynkowej, miedzianej lub aluminiowej. Ich waga i cena zależy od rodzaju zastosowanego materiału. Blachodachówki są dość sztywne, dają mniejszą ochronę przed hałasem, niż np. dachówki ceramiczne oraz przy nagrzewaniu się mają tendencję do powstawania odkształceń. Wymagają regularnej konserwacji, dzięki czemu można przedłużyć ich żywotność.

Dachówki ceramiczne i bitumiczne

Pokrycie dachowe ułożone z dachówek jest nie tylko bardzo trwałe i efektowne, ale też zapewnia doskonałą izolację akustyczną oraz dobrą ochroną przed mrozem i wilgocią. Mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu można je zastosować na skomplikowanych kształtach dachów. Odznaczają się też dość wysoką ceną. Ciężar dachówek jest zróżnicowany i zależy od rodzaju mieszanki, z której zostały wykonane.

Pokrycie dachu to jeden z ważniejszych etapów budowy domu. Czasami jest ono zmieniane podczas generalnego remontu. Wybierz najlepszy rodzaj pokrycia dachowego do twojego budynku, dopasowując go do kształtu dachu i typu konstrukcji dachowej.

Udostępnij