terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Dom

Własny dom – zbudować czy kupić?

Własny dom – zbudować czy kupić?

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób. Własne cztery kąty zapewniają często o wiele więcej przestrzeni niż mieszkanie w bloku, nie mówiąc o większej dozie prywatności. Wiele porównań wskazuje również, że wybudowanie domu może być o wiele tańsze niż zakup mieszkania. Ponadto wielkość mieszkań oscyluje zazwyczaj w granicach kilkudziesięciu metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, podczas gdy domy najczęściej są o wiele większe, o powierzchni sporo przekraczającej sto metrów kwadratowych.

Tani dom – z czego go zbudować?

Ci, którzy zamierzają wziąć się za budowę, zazwyczaj zadają sobie pytanie z czego najtaniej wybudować dom, zapewniając mu jednocześnie trwałość i odpowiedni wygląd na wiele lat. Na rynku jest bardzo wiele materiałów budowlanych, które różnią się od siebie nie tylko cenami, ale również właściwościami. Warto do tego zagadnienia podjeść bardzo poważnie, bowiem zazwyczaj sam koszt zakupu materiałów budowlanych stanowi sporo ponad połowę całkowitego kosztu budowy domu. Wśród technologii wskazywanych jako jedne z tańszych można wskazać technologie drewniane, a szczególnie takie jako domy szkieletowe. W ich przypadku to nie tylko niższy koszt, ale również o wiele krótszy czas ich realizacji. Trzeba jednak pamiętać, iż budowa domu to nie tylko sam zakup materiałów, ale również konieczność dopełnienia wielu formalności.

A może jednak kupno?

Alternatywą dla budowy jest dom od dewelopera zakupiony w stanie surowym lub deweloperskim. W takim budynku konieczne jest wykonanie wielu prac, i właśnie z tego względu jego cena może być bardziej atrakcyjna. Nie można bowiem zapominać o tym, że do postawienia domu konieczne jest posiadanie odpowiedniej działki. Ci, którzy takową już mają mogą się cieszyć, zaś inni mogą być zmuszeni zapłacić za działkę niemalże tyle samo co za postawienie domu. Dlatego może się okazać, iż zakup domu od dewelopera wyjdzie taniej niż kupno działki, załatwianie formalności i samodzielnie stawianie domu. Najczęściej deweloperzy sprzedają nieruchomości w stanie deweloperskim. Oznacza to, iż budynek jest postawiony, wykonane są w nim niezbędne instalacje i tynki. Jednakże brak wykończeni takich jak glazura czy terakota, często również nie ma w nich drzwi wewnętrznych. Klient kupujący taki dom zobowiązany jest również do wykonania niezbędnych podłączeń instalacji, jak na przykład gniazdka elektryczne czy krany oraz odpływy. Wykończenie domu pociąga za sobą również pewne koszty, jednak te prace zajmują mniej czasu niż budowa domu jak również są o wiele tańsze.

Udostępnij