terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Dekoracje

Czym jest płyta elewacyjna?

Czym jest płyta elewacyjna?

Elewacja jest wizytówką każdego domu. Ważne jest więc to, aby była wykonana estetycznie. W nowoczesnym budownictwie coraz częstsze zastosowanie znajdują tak zwane płyty elewacyjne. Czym one są i co trzeba wiedzieć o tych materiałach wykończeniowych?

Płyty elewacyjne- czym są?

Płyty elewacyjne to specjalne materiały służące do wykańczania ścian budynku z zewnątrz, a więc jego fasady. Produkty te dostępne są w różnych wersjach i znajdują wszechstronne zastosowanie. W sprzedaży znajdziemy między innymi płyty HPL, betonowe, czy też z włókna cementowego. Płyta elewacyjna charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych. To produkt trwały, który prezentuje się doskonale przez długie lata. Nie szkodzą jej promieniowania słoneczne, skrajne temperatury czy opady deszczu oraz śniegu. Dużym atutem tego typu wyrobów jest także ich szybki i bezproblemowy montaż. Właśnie z tego względu w nowoczesnym budownictwie sięga się bardzo często właśnie po płyty elewacyjne.

Bogactwo dostępnych kolorów i wzorów płyt pozwala na uzyskanie różnych, ciekawych efektów wizualnych. Bez trudu znajdziemy produkt, który będzie pasował do charakteru danego obiektu. Warto dodać, że płyty nie stanowią problemu w czyszczeniu. Wszelkie plamy i zanieczyszczenia nie przenikają w głąb ich struktury. Płyty elewacyjne to sposób na eleganckie, gustowne i nowoczesne wykończenie fasady domu czy obiektu firmowego.

Rodzaje płyt elewacyjnych

Tego rodzaju zdobienia elewacyjne można podzielić na kilka rodzajów, takich jak:

  • płyta elewacyjna włóknowo-cementowa- jest niepalna, wysoce odporna na działanie czynników zewnętrznych, a także grzyby i pleśnie,

  • płyta HPL- produkt ten jest odporny na zmienne temperatury, uderzenia, ścieranie, jak i zawilgocenie,

  • płyta elewacyjna drewnopodobna i drewniana- materiał zabezpieczony impregnatem, który lakieruje się najczęściej już na fasadzie budynku,

  • płyta elewacyjna kamienna- wykonana np. z piaskowca, marmuru czy granitu,

  • płyty elewacyjna betonowa- równie ciężka, jak kamienna. Do jej położenia wymagane jest wzmocnienie ściany dodatkową warstwą siatki.

O czym należy pamiętać, wybierając płytę na elewację?

Wybierając płyty elewacyjne, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Oczywiście, najważniejsza jest ich kolorystyka. Płyta elewacyjna musi ładnie komponować się z pozostałymi elementami obiektu, takimi jak np. stolarka okienna, drzwi czy dach. Nie bez znaczenia jest też jej funkcjonalność, cena materiału oraz kosztu montażu. Decydując się na płytę, należy też zastanowić się nad jej formatem i wielkością.

Płyty elewacyjne muszą być trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. W nowoczesnym budownictwie idealnie sprawdzą się te betonowe, szare, czy też w kolorze drewna.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij