Ogrody działkowe mogą być nie tylko przyjemnym miejscem do zrelaksowania się w weekendy i poprzebywania na wolnym powietrzu, ale również miejscem, w którym możemy na własną rękę kultywować bioróżnorodność i chronić dziką przyrodę. W jaki sposób to zrobić? Jak stworzyć w ogrodzie przestrzeń, która będzie przyjazna zarówno dla nas, jak i dla innych stworzeń? Zapoznaj się z kilkoma poradami, jak urządzić piękny ogród!
Czym są łąki kwietne?
Jedną z pierwszych rzeczy, jakie powinniśmy zrobić dostając w swoje ręce kawałek ziemi, jest pożegnanie się z krótko przyciętym, jednorodnym trawnikiem. Tego rodzaju murawa, o ile nie występuje naturalnie na danym terenie, nie tylko wychodzi już z mody, ale przede wszystkim jest nieekologiczna i nieekonomiczna – doprowadza do wyjaławiania i wysuszania gleby, a także wymaga częstej pielęgnacji, podlewania i strzyżenia. Zamiast niej warto zdecydować się na kolorową łąkę kwietną.
Pod nazwą „łąka kwietna” kryje się złożony z wielu rodzimych gatunków traw i kwiatów, kwitnący przez cały sezon, wysoki trawnik. Łąkę kwietną przycinamy bardzo rzadko lub w ogóle, a oprócz okresów długotrwałych upałów nie wymaga ona podlewania, ponieważ zatrzymuje w glebie znaczne ilości wody. Liczne kwiaty zachęcają również do wizyty w naszym ogrodzie liczne gatunki pożytecznych owadów.
Tajemniczy ogród
Mieszankami nasion tworzących później łąkę kwietną roślin obsiewamy przestrzenie między naszymi grządkami z kwiatami i krzewami wymagającymi większej opieki ze strony ogrodnika. Malowniczy wygląd zapewnią nam wąskie dróżki przecinające ogród i kamienie naturalne okalające grządki. Możemy zastanowić się nad postawienie drewnianej altanki albo ławek, a uroku doda również oczko wodne.
Przyroda na przedmieściach
Jeżeli chcemy, żeby nasze ogrody były przyjazne nie tylko dla różnych gatunków roślin, ale również zwierząt, możemy postawić w nich odpowiednio przygotowane schronienia, na przykład budki dla ptaków i domki dla jeży. Jeże i kosy pomagają ogrodnikom w naturalny sposób pozbyć się częstego szkodnika grządek, inwazyjnego gatunku ślimaka z Półwyspu Iberyjskiego.
Owadami, które chcemy zwabić do swoje ogrodu, są na pewno przedstawicielki dzikich gatunków pszczół. Nie tylko odpowiadają one za zapylanie roślin na bardzo dużych terenach, znacznie efektywniej niż pszczoły miodne, ale jako pszczoły samotnicze są zupełnie nieagresywne. Konwencjonalne ozdoby do ogrodu zastąpmy specjalnie przygotowanymi „domkami” dla pszczół, w których zimują młode osobniki.