terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Ogród

Szybkozłączki do wody – najważniejsze informacje

Szybkozłączki do wody – najważniejsze informacje

Szybkozłączki do wody wykorzystywane są do połączania różnych przewodów w instalacjach wodnych w szybkim tempie, czyli bez stosowania nakrętek oraz narzędzi. W sprzedaży znajduje się wiele tego typu rozwiązań. Ogólnie terminem szybkozłącza określa się regulatory ciśnienia, prostki i kolanka. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych urządzeń? Zapraszamy do lektury!

Czym są szybkozłączki do wody i jakie mają zalety?

Szybkozłączki do wody są przydatnym elementem, który umożliwia łatwe i szybkie podłączanie węża ogrodowego do pistoletu myjącego, zraszacza, kranu albo innego akcesorium. Szybkozłączki sprzedawane są w różnych konfiguracjach i rozmiarach, co umożliwia ich dopasowanie do różnorodnych akcesoriów oraz węży.

Szybkozłączki wykonywane są najczęściej z tworzywa sztucznego albo metalu i składają się dwóch części – żeńskiej i męskiej. Część męska zlokalizowana jest na końcu węża, część żeńska zaś na końcu ogrodowego akcesorium. Po umieszczeniu części męskiej w żeńskiej zatrzaski blokują połączenie oraz zapewniają szczelność.

Korzystanie z szybkozłączek do węży takich jak te dostępne na stronie https://warmaxnarzedzia.pl/szybkozlacza-przylacza,c141,pl.html ma sporo zalet. Przede wszystkim pozwala na łatwe i szybkie podłączanie węża do rożnorodnych akcesoriów ogrodowych bez konieczności odkręcania i zakręcania końcówek w wężu. Poza tym, za sprawą szybkozłączki możliwa staje się zmiana akcesorium bez konieczności przerwania dopływu wody.

Jak wybrać odpowiednie szybkozłączki?

Szybkozłączki do wody trzeba właściwie wybrać i zwrócić przy tym uwagę na czynniki takie, jak:

  • wielkość średnicy, jaką mają szybkozłączki ogrodowe,

  • maksymalne ciśnienie robocze szybkozłączek,

  • materiał, z jakiego zostały wykonane szybkozłączki,

  • funkcja odcinania dopływu wody.

Jak podłączyć szybkozłączkę do węża ogrodowego?

Szybkozłączka ogrodowa może zostać podłączona w różny sposób. Wszystko zależne jest od danego modelu. Zwykle takie akcesorium montuje się poprzez wsunięcie przewodu oraz zablokowanie zależnie od zainstalowanego w nim mechanizmu. Wybrane szybkozłączki do wody mają klipsy, inne zaś nie.

Szybkozłączka do wody z klipsem może być założona dopiero po jego usunięciu. Następnie trzeba włożyć przewód w akcesorium szybkozłącza do wody i założyć ponownie klips. Jest to element dodatkowy, który zabezpiecza przed wysuwaniem się szybkozłącza ogrodowego. Podczas odpinania trzeba także wyjąć część blokującą znajdującą się przy wejściu do szybkozłączki ogrodowej.

Bezklipsowe złącze ogrodowe można bardzo łatwo i szybko podłączyć. Złącze do węża ogrodowego pozbawione tej części jest bezpieczniejsze w użyciu, gdyż nie ma ryzyka jego zagubienia. Aby podpiąć złącze węża ogrodowego, wystarczy jego wsunięcie aż do oporu.

Udostępnij