Pręty gwintowane to takie elementy montażu, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek budowę. Potrzebne są do wdrażania instalacji, a także do tworzenia różnych konstrukcji. Wykonywane są najczęściej ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej. Charakteryzują się dużą sztywnością. W sprzedaży dostępnych jest wiele różnych rodzajów prętów gwintowanych, a to pozwala na możliwości dostosowania ich do indywidualnych potrzeb.
Pręty gwintowane – jak są wytwarzane?
Aby spełniały swoją funkcję, pręty gwintowane muszą zostać poddane odpowiednim procesom obróbkowym. Nie są one proste, ponieważ pręty muszą być nie tylko sztywne, ale także dobrze przenosić obciążenia i trzymać mocowany materiał. Pręty gwintowane to podstawowe produkty, które wytwarza się w hutach, gdzie poddawane są zabiegom walcowania i ciągnienia. Następnie poddawane są procesom gwintowania, dzięki któremu na prętach pojawiają się charakterystyczne wyżłobienia.
Przeznaczenie prętów gwintowanych
Głównym zadaniem gwintowanych prętów jest umacnianie różnego rodzaju konstrukcji. Wykorzystywane są w wielu branżach, najpopularniejsze są w budowlance. Rolą prętów jest połączenie ze sobą dwóch elementów konstrukcyjnych. Używa się ich przy szalunkach, pracach dekarskich, więźbach dachowych lub do stóp fundamentowych. Znajdują także zastosowanie przy podwieszaniu instalacji oraz do scalania ze sobą bloków budowlanych oraz struktur wykończeniowych, takich jak wentylacja i kanały klimatyzacyjne.
Pręty DIN 975 – gdzie są używane?
Gwintowane pręty DIN 975 wykorzystywane są głównie w budownictwie, do montażu więźby dachowej, a także do łączenia poszczególnych elementów ze sobą. Mogą być także wykorzystywane w innych dziedzinach przemysłu.
Pręty te posiadają dość małe rozmiary, ale wykorzystywane są do łączenia dość dużych elementów konstrukcji. Mają niewielką średnicę, są cienkie i długie. Występują w długościach 1,2 ,3 metry. Pręty DIN 975 moga być również lewoskrętne lub prawoskrętne. Są one wykonane ze stali, dzięki temu są bardzo wytrzymałe.
Co oznacza skrót DIN?
DIN oznacza normę prętów gwintowanych, ich parametrów takich jak jakość, przeznaczenie oraz wytrzymałość. Skrót ten pochodzi od Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego. Drugi człon, który jest oznaczeniem cyfrowym, pokazuje z jakim elementem ma się do czynienia. Jest to bardzo przydatne przy wyborze odpowiednich prętów gwintowanych w hurtowniach. Znajomość normy DIN pozwoli dobrać odpowiedni rodzaj śruby lub innego, potrzebnego elementu.