terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Wnętrza

Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko dziecięce?

Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko dziecięce?

Niemowlaki powinny spać w specjalnych łóżeczkach ze szczebelkami, które zapewniają im odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Niemniej jednak bardzo często noce przesypiają w nich również nieco starsze dzieci. Z czasem przychodzi jednak pora na zakup pierwszego łóżka. Kiedy warto to zrobić?

Wiek dziecka- czy ma znaczenie?

Specjaliście nie określają sztywno wieku, w którym dziecko powinno zostać przeniesione z łóżeczka do łóżka. Wiele zależy tutaj przede wszystkim od tempa, w jakim rozwija się pociecha. Zakup nowego łóżka dla dzieci warto rozważyć, gdy pociecha ukończy 2. rok życia. Niemniej jednak niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie zmian dopiero po 3. urodzinach. Odstęp czasowy jest więc całkiem spory, mając na uwadze chociażby wzrost czy wagę dwu- i trzylatka. Wiek nie odgrywa więc decydującej roli. Warto obserwować, czy:

  • dziecko ma wystarczająco dużo miejsca w łóżeczku,

  • maluch nie wkłada nóżek pomiędzy szczebelki,

  • dziecko nie próbuje samodzielnie wychodzić z łóżeczka inną drogą niż pomiędzy wyciągniętymi szczebelkami,

  • stan techniczny łóżeczka pozwala na to, aby maluch wciąż w nim spał (tutaj należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ograniczenia wagowe).

Momentu, w którym pociecha zacznie spać w łóżku, nie należy przyspieszać- ważne, aby w nocy czuła się ona bezpiecznie. Zmiana łóżeczka na łóżko dziecięce najczęściej wiąże się ze zmianą pokoju- maluch nie będzie już spał razem z rodzicami.

Jakie powinno być pierwsze łóżko dziecięce?

Pierwsze łóżko dziecięce nie powinno być zbyt wysokie, tak aby w razie upadku dziecko nie doznało obrażeń. Maluch powinien umieć samodzielnie wspiąć się na nie oraz zejść bez pomocy rodzica. Jednocześnie nie warto kupować mebli tematycznych, na przykład przypominających wyglądem statek czy samochód. Tego typu łóżka zwykle sprawdzają się wyłącznie przez rok czy dwa, a zarazem stanowią poważny wydatek. W przypadku rodzeństwo częstym rozwiązaniem są łóżka piętrowe. Pozwalają one zaoszczędzić sporo cennego miejsca, lecz sprawdzą się wyłącznie w przypadku większej różnicy wieku. Pamiętajmy, że na piętrze może spać dziecko, które ukończyło 5-6 rok życia. Tego typu łóżka będą też dobrym wyborem w przypadku jedynaków, lecz wtedy na dole nie znajdziemy miejsca na materac, a na przykład na biurko. Tutaj jednak podobnie jak w przypadku zwykłych łóżek piętrowych, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, pozwalając spać na piętrze dopiero dziecku w odpowiednim wieku.

Udostępnij