terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Meble

Jak działają sprzęgła hydrauliczne?

Jak działają sprzęgła hydrauliczne?

Sprzęgło hydrauliczne jest w zasadzie obowiązkowym elementem wyposażenia każdej rozbudowanej sieci centralnego ogrzewania. Dzięki niemu można połączyć ze sobą obieg grzewczy i kotłowy. Jak działa to urządzenie? Dlaczego warto je zainstalować w domowej sieci centralnego ogrzewania?

Jak działa sprzęgło hydrauliczne?

Mimo swej prostoty, sprzęgła hydrauliczne she odgrywają olbrzymią rolę w prawidłowym zarządzaniu temperaturą kotła i całej automatyki grzewczej.

Załóżmy, że zapotrzebowanie na energię grzewczą w obwodzie c.o. jest większe, niż wartość energii, którą w danym momencie może wyprodukować kocioł. W tym przypadku pompa instalacji grzewczej odsysa część ciepła poprzez sprzęgło. Tym samym automatyka otrzymuje sygnał do takiego sterowania kotłem, aby ten zwiększył produkcję energii.

Jeśli zapotrzebowanie po stronie odbiorników jest mniejsze niż aktualne możliwości kotła, to część energii cieplnej wraca do obwodu powrotnego i tym samym „daje znak”automatyce, że należy ograniczyć intensywność pracy źródła ciepła.

Jakie są najważniejsze zalety sprzęgieł hydraulicznych?

Dlaczego w domowej instalacji grzewczej warto montować sprzęgła hydrauliczne she?

  1. Praca pomp jest niezakłócona. Dzięki temu automatyka grzewcza pracuje płynniej i efektywniej dopasowuje się do bieżącego zapotrzebowania na energię cieplną.

  2. Zmniejszenie różnic w temperaturze wody ciepłej i zimnej, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko zapowietrzenia całości układu grzewczego i kotłowego.

  3. Ograniczenie zużycia części wchodzących w skład instalacji grzewczej. Mniejsze różnice temperatury w obwodzie ograniczają ryzyko uszkodzenia automatyki grzewczej, pomp itd.

  4. Zmniejszenie ilości zużywanego opału. Większa płynność zmian w obrębie czynnika grzewczego sprawia, że kocioł uzyskuje większą sprawność, a co za tym idzie – charakteryzuje się niższymi kosztami eksploatacji.

Właściwości sprzęgieł hydraulicznych

Nowoczesne sprzęgła hydrauliczne mają funkcjonalną, opatentowaną kierownicę przepływu. Dzięki temu jeszcze skuteczniej zarządzają pracą czynnika grzewczego (roboczego). Komponenty są dostępne w różnych rozmiarach. Każdy z nich wyróżnia się nieco inną mocą. Co więcej, sprzęgła hydrauliczne she są również wyposażone w separator magnetyczny, który umożliwia podłączenie systemu automatyki grzewczej. W obudowie urządzenia znajduje się kapilara dla czujnika temperatury, a także automatyczny odpowietrznik, który odprowadza parę wodną z układu. Sprzęgła hydrauliczne she posiadają ocieplenie, które minimalizuje straty energii powstałe podczas pracy układu.

Reasumując, sprzęgło hydrauliczne to obowiązkowy element wyposażenia każdego rozbudowanego układu centralnego ogrzewania. Dzięki nim pracuje on efektywniej i z jeszcze większą sprawnością.

Udostępnij