terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Wnętrza

Żaluzje fasadowe – jak wybrać najlepsze?

Żaluzje fasadowe – jak wybrać najlepsze?

Żaluzje fasadowe montuje się po zewnętrznej stronie szyby. Kiedyś kojarzyły się jedynie z obiektami użyteczności publicznej, lecz obecnie często widzi się je również w mieszkaniach czy domach jednorodzinnych. Ciężko się dziwić – tego typu żaluzje świetnie chronią pomieszczenie przed nagrzewaniem się, co w znaczącym stopniu pozwala zmniejszyć koszty związane z klimatyzacją. Jakie żaluzje fasadowe wybrać?

Zalety żaluzji fasadowych

Co sprawia, że żaluzje fasadowe są idealną osłoną okienną? Przede wszystkim – nowoczesny design. Tego typu żaluzje prezentują się niezwykle elegancko i pasują do współczesnego budownictwa. Poza walorami natury estetycznej, żaluzje fasadowe spełniają szereg funkcji praktycznych. Chronią pomieszczenia przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne, działając jak izolator. Przebywając w budynku wyposażonym w żaluzje fasadowe w upalne dni, można zapomnieć o panującym na zewnątrz skwarze. Co ważne, lamele można w płynny sposób regulować. Pozwala to wpuścić do środka dokładnie taką ilość światła, jaką chcemy. 

Jak wybrać odpowiedni model żaluzji fasadowych?

Żaluzje fasadowe można zamontować w różny sposób. Wyróżniamy montaż podtynkowy, który stosuje się w budynkach w trakcie budowy, a także adaptacyjny, czyli we wnęce okiennej lub drzwiowej. Dzięki temu, na żaluzje fasadowe można zdecydować się właściwie w każdym momencie (trwałe, estetyczne modele znajdziesz tutaj: https://www.aliplast.pl/oferta/systemy-fasadowe.

Żaluzje mogą się różnić kształtem lameli. Niektóre mają kształt litery Z. Są wyprofilowane do wewnątrz, a przez to – bardziej sztywne. Lamele w kształcie litery C mają zagięte krawędzie, co z kolei gwarantuje lepszą trwałość. Kiedy wybierzemy już odpowiedni model, pozostaje jeszcze kwestia sterowania. Sterowanie elektryczne będzie znacznie wygodniejsze niż ręczne, ponieważ żaluzje fasadowe zwykle są dość ciężkie. 

Żaluzje fasadowe – gdzie się sprawdzą?

Żaluzje fasadowe są niezwykle odporne na czynniki zewnętrzne. Nie trzeba się martwić zmienną pogodą, wichurami czy ulewnymi deszczami. Lamele pokryte są ochronną warstwą, co dodatkowo chroni przed blaknięciem na skutek działania promieni słonecznych. Ta zewnętrzna osłona okien od lat sprawdza się w przeszklonych, publicznych budynkach, którym trzeba nadać świeżości. To jednak nie jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć żaluzje fasadowe. Z powodu niezaprzeczalnej funkcjonalności oraz nietuzinkowego wyglądu, również rodziny coraz częściej decydują się na montaż żaluzji fasadowych w swoich domach.

 

Udostępnij