terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Wnętrza

Na co zwracać uwagę podczas zakupu kompresora?

Na co zwracać uwagę podczas zakupu kompresora?

Wybierając kompresor ważnym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest jego wydajność. Z zależności od przeznaczenia wymagane będą inne parametry. Inne urządzenie będzie potrzebne do pompowania opon samochodu, a inne do prac na hali produkcyjnej. 

Kolejnymi kryteriami, które należy określić przed zakupem są: wielkość zbiornika na sprężone powietrze, wysokość ciśnienia i rodzaj. Możemy zdecydować się na tłokową lub śrubową. Na stronie http://www.promotec.com.pl/ zobaczysz przykładowe urządzenia. Narzędzia pneumatyczne zużywają znacznie więcej sprężonego powietrza, dlatego stały dostęp do niego jest istotny. 

Kompresor tłokowy zaleca się w kilku sytuacjach. Gdy nie będzie występowało stałe zużycie sprężonego powietrza. Poziom głośności podczas pracy urządzenia nie ma dla Ciebie znaczenia. Potrzebujesz mobilnego urządzenia, które będzie używane w kilku miejscach. Nie masz dostępu do wymaganej sieci elektrycznej. Podsumowując, do domowego użytku wystarczająca będzie sprężarka tłokowa.  

Kompresor śrubowy zalecany jest przy stałym zużyciu sprężonego powietrza. Przy wymaganiach większej mocy i wydajności. Doskonale sprawdza się jeśli oczekujesz zautomatyzowanych procesów z kontrolą urządzeń zdalną lub lokalną.

Ciśnienie w kompresorach

Każda maszyna czy narzędzie wymaga określonego ciśnienia, takie dane w prosty sposób można odczytać z tabel danych technicznych. Jeśli mamy urządzenie, które wymaga 6,8,10, 12 lub 14 barów, przy wyborze kompresora należy zwrócić uwagę, który sobie z tym poradzi. Narzędzia pneumatyczne zazwyczaj pracują pod ciśnieniem sześciu barów.

Zbiornik na sprężone powietrze musi stanowić ok. 50% efektywnej wydajności sprężarki. Zbiornik przechowuje powietrze, które jest sprężone i pełni funkcję bufora między sprężarką a narzędziem. Im więcej mamy dostępnego powietrze, tym dłużej możemy wykorzystywać narzędzie. Wiąże się z tym potrzeba miejsca do jego magazynowania. Długość cyklu napełniania jest wprost proporcjonalna do wielkości zbiornika ciśnieniowego. 

Po doborze kompresora ważną kwestią jest jakość sprężonego powietrza, które będzie wymagane do pracy. Tu do wyboru mamy różne filtry. Możemy skorzystać z osuszaczy lub elementów do przygotowania powietrza. Część urządzeń pneumatycznych wymaga smarowani olejem. Między sprężarką a narzędziem w tym celu montowany jest naoliwiacz, dzięki czemu występuje ciągłe zasilenie olejem. 

Jeśli masz wątpliwości jakie parametry powinna mieć sprężarka dostosowana idealnie do twoich potrzeb skontaktuj się z ekspertami. Pomogą oni dobrać urządzenie do Twoich preferencji. 

 

Udostępnij