terenbud.pl

Blog tematyczny o dekoracjach domowych oraz projektowaniu ogrodu

Ogród

Daszki betonowe na ogrodzenie — jak wybrać te odpowiednie?

Daszki betonowe na ogrodzenie — jak wybrać te odpowiednie?

Daszki do ogrodzenia to ten element, bez którego nie może istnieć żadne ogrodzenie betonowe czy łupane. Mają one zabezpieczyć go przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych (śniegu czy deszczu). Za sprawą daszków na słupki ogrodzenie jest również chronione przed przedostaniem się do jego wnętrza wilgoci. Jak wybrać odpowiednie daszki do ogrodzeń?

Czym są daszki ogrodzeniowe i jaką odgrywają rolę?

Daszki są elementami zwieńczającym konstrukcję wybranych elementów ogrodzeń. Najczęściej mają formę dwu- albo czterospadową i nierzadko przypominają miniaturowe dachy budynków – stąd wzięła się ich potoczna nazwa. W sprzedaży znajdują się też daszki betonowe płaskie, które wyglądają niezwykle nowocześnie.

Po co się ich używa? Są one przede wszystkim zabezpieczeniem dla konstrukcji płotów przed przedostaniem się wilgoci do środka konstrukcji, która w naszym klimacie może być sporym zagrożeniem. Bez właściwego zabezpieczenia woda może zalegać na powierzchniach pionowych, wnikając w użyty materiał.

Najbardziej narażone są spoiny łączące np. cegłę czy bloczki betonowe. Jeżeli dostanie się do nich woda, po pojawieniu się mrozów ich objętość się zwiększy, co doprowadzi do kruszenia się zaprawy, a zatem do znacznego osłabienia trwałości i stabilności konstrukcji. Daszki na murki ogrodzeniowe pomogą jednakże w odprowadzeniu wody, zwiększając tym samym trwałość płotu.

Jak wybrać odpowiedni model daszków na ogrodzenie?

Ogrodzenie klinkierowe, murowane czy z kamienia, nie obejdzie się na pewno bez daszków, które wieńczą słupki ogrodzeniowe. O czym należy pamiętać, dokonując ich wyboru?

  • daszki ogrodzeniowe będą nam służyły przez długi czas, dlatego warto je dobrze dopasować do wyglądu całości płotu,

  • wybierajmy takie daszki, które będą podkreślać charakter całości płotu, ale również skutecznie zabezpieczą go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi,

  • zwracajmy uwagę na kształt i wymiary daszków, które chcemy założyć. Powinny być one idealnie dopasowane do słupka albo delikatnie wystawać poza jego konstrukcję,

  • montując daszki na ogrodzenie, pamiętajmy o zrobieniu tak zwanych kapinosów, czyli odpływu wody, za sprawą którego na ogrodzeniu nie będą powstawały zacieki,

  • samo dokonanie wyboru daszków na słupki ogrodzeniowe to jeszcze nie wszystko. Ważny jest także właściwy montaż. Tylko wówczas uda się nam uniknąć, np. przedostania się wody do płotu. Istotne jest uszczelnienie każdej przestrzeni znajdującej się między bloczkiem słupka a danym daszkiem ogrodzeniowym.

Udostępnij